• Erişçi Akademi

TEN TEST YORUMLAMA

TEN test yapıldıktan sonra, ölü bölge olup olmadığını belirlemek önemlidir. Ölü bölgeleri belirlemek için iki kriter vardır ve ölü bölge var diyebilmek için iki kriter de yerine getirilmelidir.Yukarıda ölü bölgeleri belirlemek için izlenmesi gereken yolu görüyorsunuz. Bunu bir örnek odyogramla açıklayalım:


Yukarıdaki örnekte, odyometrik eşik sağ kulakta 2000 Hz’de 50 dB HL olarak saptanmış.60 dB HL'ye kadar işitme kaybının olduğu frekanslar için, TEN gürültüsü seviyesi 70 dB'ye ayarlanması gerektiği için, 2. Kanalda TEN gürültüsü seviyesi 70 dB olarak seçilmiş ve sağ kulaktan verilmiş. Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi maskeli eşik 82 dB HL olarak saptanmış.

Şimdi ölü bölge belirlemek için ilk kriterimize bakalım: Maskeli eşik, TEN gürültüsünün en az 10 dB veya üzerinde mi? Maskeli eşik 82 dB HL, TEN gürültü seviyesi 70 dB olarak saptandığına göre aradaki fark 12 dB’dir. EVET, fark 10 dB’nin üzerinde yani ölü bölge için ilk kritere uyuyor.
İkinci kriter: Maskeli eşik, maskesiz eşiğin en az 10dB üzerinde mi? Maskeli eşik 82 dB HL, maskesiz eşik 50 dB HL olarak saptandığına göre aradaki fark 32 dB’dir. EVET, fark 10 dB’nin üzerinde yani ölü bölge için ikinci kritere de uyuyor.


Bu örnekte “Frekans Dışı Dinleme” belirlenmiştir dolayısıyla ölü bölgeler mevcuttur.

198 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör