• Erişçi Akademi

Okülomotor Değerlendirme Neden İKİ KAMERALI VNG SİSTEMİ ile yapılmalıdır?

VNG test bataryasındaki okülomotor testler, vestibüler sistemden bağımsız olarak nöral motor çıktıyı değerlendirir. Okülomotor test anormal bulgularının santral bozukluklarla güçlü bir şekilde ilişkili olduğu bilinmektedir. Peki, vestibüler testler öncesi okülomotor değerlendirme neden iki kameralı VNG sistemi ile yapılmalıdır?


İki kameralı video gözlük ile önce diskonjuge göz hareketleri belirlenir

  • Okülomotor testlerde, örneğin Pursuit veya Sakkad testi sırasında her iki gözden aynı anda ayrı ayrı kayıt yapmak, diskonjuge göz hareketlerinin belirlenmesini ve analiz edilmesini sağlar. Bu anormal göz hareketleri örneğin bir gözde ekstraoküler kas paralizi, MLF’yi etkileyen bir lezyonu, vb. gösterir. Bunu kaydedip analiz edebilmek, bir hastanın baş dönmesinin beyinden etkilenen daha ciddi bir sorundan (kafa travması, multipl skleroz, beyin tümörü, vb.) kaynaklanıp kaynaklanmadığının belirlenmesini sağlar.

  • Okülomotor sistemdeki anormal bulgular, göz hareketleri değerlendirmesine dayanan vestibüler testlerde yanıltıcı sonuçlara neden olabilir.

  • Okülomotor testlerin, vestibüler semptomları indükleme potansiyeli olan Pozisyonel, Baş Sallama, Rotasyonel ve Kalorik testlerden önce yapılması önerilmektedir.


Bu nedenle vestibüler testler öncesi iki kameralı video gözlükle okülomotor değerlendirme yapmak, ayrı göz hareketleri veya tek taraflı anormal bulguları olan hastaları belirlemek açısından önemlidir. Bu testler tek kameralı cihazlarla yapıldığında diskonjuge göz hareketleri, okülomotor anormal bulgular belirlenemeyecektir.
Farklı bir örnekte, sağ tarafta protez gözü olan bir hastanın okülomotor testlerinin yapıldığını varsayalım. Bu, hastanın sağ gözünün test için uygun olmadığı anlamına gelir. Sağ göze sabitlenmiş okülomotor değerlendirme yapan tek kameralı bir sistem, tek sağlıklı göz olan sol gözü test edemeyecektir.
Referanslar:

  • Leigh RJ, Zee DS. The neurology of eye movements. New York, NY: Oxford University Press 2006.

  • Hain TC. Background and technique of ocular motility testing. In: Jacobson GP, Newman CW, Kartush JM editors. Hand book of balance function testing. St Louis, MO: Mosby Year book; 1993;83–100.

  • Hathiram BT, Khattar VS. Videonystagmography. Int J Otorhinolaryngol Clin 2012;4:17–24.

  • British Society of Audiology, Recommended Procedure Vestibular assessment — eye movement recordings, November 2020

105 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör