• Erişçi Akademi

ODYOMETRİDE 4kHZ’de HAVA-KEMİK ARALIĞI

Odyometri sırasında 4000 Hz'de sürekli bir hava kemiği aralığı olduğunu fark ettim. Bunun neden olduğunu açıklayabilir misiniz?

Bu konuya tam bir cevap için Margolis ve ark. (2013) tarafından yazılan aşağıdaki makaleyi okumanızı öneriyoruz.


Kısa cevap, 4 kHz'de normal işiten kişilerde ortalama 10 dB ve sensörinöral işitme kaybı olan kişilerde ortalama 14 dB civarında bir ortalama hava-kemik aralığı olduğu görülmektedir. Normal olarak, orta kulak bozukluklarının olmadığı durumlarda bu hava kemik aralığının olması beklenmemektedir.


1 kHz hava iletim eşiklerine göre sınıflandırılmış katılımcı gruplar için ortalama 1 kHz hava-kemik aralıkları Margolis ve ark. (2013)
Kemik vibratörü akustik yayılımının, kemik iletim eşiklerini bozacağı endişesiyle, kemik iletim eşiklerini ölçerken kulağın tıkanması, genellikle etkisiz olmasına rağmen oldukça yaygındır (Tate Maltby ve Gaszczyk 2015). Margolis ve arkadaşlarının makalesi, 4 kHz'de hava kemiği aralığının gerçek nedeninin, kemik iletim eşiklerinin sensörinöral kayıp derecesine bağlı olduğunu göstermektedir (bu nedenle bu etki, işitme kaybı ile yaklaşık 10 dB'den 14 dB'ye yükselmektedir).


Bu makale, bu değerleri kompanse etmek için, kemik iletim kalibrasyonunda kullanılan Referans Eşdeğer Eşik Kuvvet Seviyesinin (Reference Equivalent Threshold Force Level - RETFL) nasıl ayarlanabileceğini anlatmaktadır.


Referanslar ve Uyarılar:

  • Margolis, R.H.; Eikelboom, R.H. et al. (2013) False air-bone gaps at 4 kHz in listeners with normal hearing and sensorineural hearing loss. International Journal of Audiology, 52 (8), pages 526-532

  • Tate Malty, M.; Gaszxzyk, D. (2015) Is it necessary to occlude the ear in bone-conduction testing at 4 kHz, in order to prevent air-borne radiation affecting the results? International journal of audiology, 54(12), pp.918-23


90 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör