• Lewis M. Nashner, Sc.D.

NASA'dan Bilgisayarlı Dinamik Postürografiye


Lewis M. Nashner, Sc.D. ile söyleşi, 14 December 2020.


Dr. Lewis M. Nashner, 1965 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden (MIT), Havacılık ve Uzay Mühendisliği alanında lisans derecesine sahiptir. Dr. Nashner, insan hareketi ve dengesi üzerinde araştırmalarına devam etti ve 1970 yılında yine MIT'den Sc.D. Biyomedikal/Tıp Mühendisliğinden doktorasını aldı. Kapsamlı kariyerinde, Nörolojik Bilimler Enstitüsü Başkanlığı ve Kıdemli Bilim Adamı olarak görev aldı.

Dr. Nashner aynı zamanda ilk BDP sistemini geliştirdiği NeuroCom Inc.'in CEO'su ve kurucusuydu.Bilgisayarlı dinamik postürografi (BDP) nedir?

Bilgisayarlı dinamik posturografi (BDP), denge ve postüral stabilitenin kontrolünü anlamak için kullanılan bilimsel bir sistemdir. BDP, fonksiyonel bozuklukları objektif olarak ölçebilir ve fizik tedavi ve rehabilitasyon egzersizleri için idealdir.

Anterior-posterior ve lateral yönlerde basınç merkezini ölçmek için bir kuvvet platformu kullanır. Ağırlık merkezi ve hastanın salınımı, basınç merkezinden hesaplanır.


BDP kavramını daha iyi anlamak için, BDP’nin mucidi Lewis M. Nashner, Sc.D. ile yapılan söyleşiyi aşağıda okuyabilirsiniz.MIT'deki zamanınızı anlatır mısınız?

Yüksek lisans eğitimime MIT'de havacılık mühendisi olarak başladım. O sırada MIT, yaklaşmakta olan NASA’nın Ay’a inişine yönelik araştırmaya dahil oldu.

Kontrol sistemlerini araştıran laboratuvarın bir üyesi olarak, Ay'a inişte astronotlara yardımcı olmak için insan dengesi ve vestibüler sistemlerle daha çok ilgilenmeye başladım. Her iki sistem de sıfır yerçekimi koşullarında gerçekleştirilecek iniş sürecinin kritik bileşenleri olacaktı.


İnsan dengesi ve vestibüler sistemlere olan ilginizi sürdürdünüz mü?

İnsan nörofizyolojisi ve mühendislik sistemlerini birleştiren bir doktora derecesi ile mezun olduktan sonra, Oregon, Portland'daki Oregon Health and Sciences Üniversitesi Nörolojik Bilimler Enstitüsü'ne katıldım. NIH (National Institutes of Health) tarafından finanse edilen bir araştırmacı olarak 16 yıl boyunca insan hareketi ve dengesi üzerine araştırma yaptım.


Araştırmacı nöro-otolog Owen Black ve nörolog Bob Grimm ile işbirliği yaparken, laboratuvarımdaki dinamik posturografi teknolojisini kullanarak denge ve hareket bozukluğu hastalarını değerlendirme potansiyeline ilgi duymaya başladık.


Sonra Ann Shumway Cook ve Fay Horak, doktora sonrası araştırmacıları olarak laboratuvarıma katıldıklarında, bu teknolojiyi denge sistemini yeniden eğitmek için kullanmakla daha fazla ilgilenmeye başladık.


Bu NeuroCom Inc. ve BDP sonucunu nasıl doğurdu?

NIH'den gelen başlangıç finansmanı ile araştırma laboratuvarımı Fay Horak'ın yönetimine bıraktım ve meslektaşlarımın ve benim araştırmalarımıza dayalı bir BDP sistemi geliştirmek, üretmek ve pazarlamak için NeuroCom Inc.'i kurdum.

Tıp camiasında geçen 25 yıl eğitim ve uygulamadan sonra, BDP denge değerlendirmesi ve egzersizleri için klinik bir standart haline geldi. Bu noktada NeuroCom, daha büyük bir tıbbi cihaz şirketine satıldı.


Birkaç yıl "emeklilkten" sonra, yeni nesil VR [Sanal Gerçeklik] tabanlı BDP sistemi geliştirmelerine yardımcı olmak için Bertec® ile çalışmaya başladım.


BDP'nin faydaları nelerdir?

Denge sistemi, çeşitli duyusal ve motor bileşenler arasında kompleks, adaptif etkileşimleri içerir. Bu bileşenlerden birinde sorun olduğunda, denge sistemi diğer bileşenlerin davranışını değiştirerek uyum sağlamaya çalışır. Bu adaptasyon, birkaç bileşen bozulduğunda yaşlı hastalarda daha da zor olabilir.

Bu nedenle, bir hasta denge sorunu için bir hekime gittiğinde, patolojiyi lokalize etmeye çalışmak zor veya imkansız olabilir. Bir patoloji tanımlandığında bile, semptomları ve bozuklukları büyük ölçüde değişebilir.

BDP'nin en büyük yararı, hastanın çeşitli koşullarda denge duyusunu nasıl kullandığını ölçmektir. Altta yatan patoloji hakkında bilgi olsun ya da olmasın, tıp uzmanları BDP sonuçlarını bir denge rehabilitasyon/eğitim programı tasarlamak ve ardından sonuçları izlemek için kullanabilir.BDP ile birlikte neden Sanal Gerçeklik kullanalım?

Görme, denge sisteminin güçlü bir inputudur. Görmenin oynadığı rolü en etkili şekilde test etmek için, hastayı mümkün olduğunca günlük yaşam işlevleriyle ilgili çok çeşitli görsel koşullara maruz bırakmak gerekir. Bilgisayar grafik teknolojisindeki muazzam gelişmeler sayesinde, Sanal Gerçeklik bu hedefe ulaşmak için en pratik yöntemdir.

Sanal Gerçeklik ile klinisyen, daha yakın ve uzak nesnelerin konumlarını, "karmaşasını", renklerinı ve kontrastlarını azaltmak veya geliştirmek için görsel sahnenin özelliklerini, görsel ortamdaki hareket algılarını etkileyen tüm özellikleri değiştirebilir. Ayrıca, görsel sahne rastgele hareket edecek şekilde veya hastaya yanıt olacak şekilde programlanabilir.

Tüm bu olanaklar, hasta değerlendirilmesinde ve eğitiminde çok değerli olabilir.34 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör