• Erişçi Akademi

Gerçek Kulak Ölçümünde İŞİTME CİHAZINI HASTANIZLA BİRLİKTE SİZ DE DİNLEYİN!

Prob Mikrofonu / Kaviteyi (Coupler) Dinleyin

Bazen işitme cihazlarının seslerinin nasıl olduğuna dair hastadan gelen geri bildirimleri anlamak zor olabilir. Interacoustics Affinity REM440 Gerçek Kulak Ölçümü modülü, işitme cihazının ne yaptığını tam olarak duymak için doğrudan prob tüpü mikrofonunu veya kavite mikrofonunu dinlemenizi sağlayan çok kullanışlı bir özelliğe sahiptir.

Bu özellik, işitme cihazı uygulaması sırasında hastanın şikayetlerini anlamak ve yakınlarına açıklamak için çok etkili bir araçtır ve Affinity REM ve Affinity HIT modülündeki tüm ölçümler için etkinleştirilmiştir.


Prosedür

1. REM modülünüze normal şekilde girin. Monitör kulaklığınızın Affinity cihazınıza takılı olduğundan emin olun, kulaklığın takılacağı soket aşağıda gösterilmiştir.
2. Prob tüplerini REM referans mikrofonlarına takın.


3. Tüp Kalibrasyonu butonuna tıklayın ve ekrandaki talimatları izleyin, bu işlem prob tüpünün akustik olarak görünmez olmasını sağlar - işitme cihazı tarafından timpanik membranda elde edilen gerçek kazancın etkin bir şekilde görüntülenmesini sağlar.4.H astayı REM hoparlöründen yaklaşık 0,5 metre uzağa yerleştirin.


5. Kulak kanalının temiz olduğundan emin olmak için otoskopi yapın.


6. Prob tüp işaretleyiciyi kabaca 28 mm (kadın) ve 30 mm (erkek)’ye getirerek REM prob tüpünü hastanın kulak kanalına yerleştirin. Bu, tüpün açık ucunun kulak zarı önünde optimum kayıt pozisyonuna getirilmesine yardımcı olur (BSA, 2018).


7. Sisteminizde normalde kullandığınız protokolü seçin.


8. Sol paneldeki "Monitör" onay kutusunu tıklayarak Prob Mikrofonu Dinle / Kaviteyi Dinle özelliğini etkinleştirin. Monitör kulaklığınızı takarak ses ayarını uygun bir dinleme seviyesine manuel olarak ayarlayın.Not: Yüksek şiddetteki seviyelerinde yanlışlıkla dinlemeyi önlemek için etkinleştirildiğinde seviye ön tanımlı olarak sıfıra ayarlanmıştır.


Dinleyeceğiniz mikrofon, sisteminizin ölçüm yapmak için nasıl yapılandırıldığına bağlıdır. Örneğin, insitu REM başlığı kullanılarak bir REAR ölçümünde sağ kulak seçildiğinde, hastaların sağ kulağındaki prob mikrofonuna giden ses izlenecektir. Binaural seçilirse, sol probun sesi sol monitör kulaklığından dinlenir ve sağda tam tersi olur.


Ölçümler kavite (coupler) ile yapılıyorsa, bu ölçümler için de kullanılabilir.


Not: Monitör işlevi yalnızca bir ölçüm yapılırken ve referanslama prosedürü (REM hoparlörü ve insitu REM kulaklık referans mikrofonu arasındaki iletişim) tamamlandığında çalışır. Bir uyaran olmadan canlı sesle dinleyebilmek için Visible Speech Mapping ölçümü yapmanız ve bir 'Canlı Ses' (Live Voice) uyaranı kullanmanız önerilir.


9. İşitme cihazı uygulama oturumunuzu her zaman yaptığınız gibi protokolünüze göre tamamlayın.


Not: Bu özellik, Affinity HIT modülünde HIT testi yaparken işitme cihazlarının performansını dinlemek için de kullanılabilir. Örneğin, uygulanan uyaranlardaki değişiklik nedeniyle oluşabilecek küçük distorsiyonlar dinlenebilir.


Referanslar:

  • BSA (2018). Guidance on the verification of hearing devices using probe microphone measurements. Reading, British Society of Audiology. Available online: http://www.thebsa.org.uk/wp-content/uploads/2018/05/REMS-2018.pdf [Accessed: 02/05/2019 10:39].

  • BS ISO 12124 (2001). Acoustics: Procedures for the Measurement of real-ear acoustical characteristics of hearing aids. Geneva, International Standards Organization.

157 görüntüleme