• Erişçi Akademi

GENİŞ BANT ABSORBANS Orta Kulak Patoloji Örnekleri

Orta kulak patolojilerini gösteren absorbans grafik örnekleri var mı?

Evet, Titan Suite yazılımında Dr. Navid Shahnaz'ın izni ile çizilmiş patoloji grafik örnekleri bulunmaktadır. Bu örnekler klinik tecrübe ve insan kadavralarından elde edilip matematiksel olarak onaylanan modellerden elde edilmiştir.


Ayrıca Voss ve ark. (2012) makalesinde de bu tarz örnekler bulunmaktadır. Bu örnekler içerisinde negatif orta kulak basıncı, orta kulak efüzyonu, otoskleroz, osiküler zincir bozuklukları ve perfore kulak zarından bahsedilmektedir.


Ortam basıncında ve timpanik tepe basıncında absorbans grafiklerinin altında patoloji grafik örneklerini görmektesiniz


Farklı patoloji örnekleri için ne kadar değişiklik beklenebilir?

Titan yazılımında her bir patoloji için ne beklenmesi gerektiğini açıklayan bir doküman bulunmaktadır. Titan yazılımında "...more info" butonuna tıklayarak bu .pdf dokümanlarına erişebilirsiniz.


Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da gerçekte 226 Hz veya 1 kHz timpanogramların, literatürde mükemmel bir timpanogram olarak çizildiği ancak gerçek hayatta yapılan ölçümlerde hastaya ve teste bağlı değişkenlikler olduğudur.


Aynı şey absorbans grafikleri içinde geçerlidir. Bu yüzden çizilen patoloji örnekleri gerçek ölçümlerden bir miktar farklı olabilir. İlgili dokümanda grafiklere eşlik eden metin size yol gösterebilir.


Aşağıda Titan Suite yazılımında yer alan patoloji örneklerini görmektesiniz:


“Orta Kulak Efüzyonu” absorbans grafiği örneği“Negatif Orta Kulak Basıncı” absorbans grafiği örneği"Otoskleroz” absorbans grafiği örneği“Perforasyon” absorbans grafiği örneği“Osiküler Zincir Bozukluğu” absorbans grafiği örneğiReferanslar:

  • Effects of Middle-Ear Disorders on Power Reflectance Measured in Cadaveric Ear Canals, Voss, Susan E., Merchant, Gabrielle R.,Horton, Nicholas J., Ear & Hearing. 33(2):195-208, March/April 2012.

  • Acoustic Immittance Measures, Basic and Advanced Practice, 2013, Lisa Hunter, Phd, FAAA, Navid Shahnaz, PhD, Aud. (C), Plural Publishing. ISBN10: 1-59756-437-0, ISBN13: 978-1-59756-437-3.103 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör