• Erişçi Akademi

GENİŞ BANT ABSORBANS ÖLÇÜMÜNDE PROB YERLEŞİMİ

Güncelleme tarihi: 18 Oca 2021

Tüm Absorbans önlemlerinin güvenilir olması için iyi bir probun doğru bir şekilde yerleştirilmesi gerekir. Prob ucu sıkı oturmalı, hava kaçırmamalıdır. Bunun yanı sıra, probu kulak kanalında daha derine yerleştirmek en doğru absorbans ölçümünü sağlar. Derin olmayan prob yerleşimleri, alçak frekanslarda daha yüksek Absorbans ölçümlerine yol açar. Bu, prob yerleşimi ve prob yerleştirme derinliğinden etkilenen normal Timpanometri ölçümlerine oldukça benzer.


Ayrıca prob ucunun tıkanması nedeniyle tüm frekans aralığında çok düşük absorbans yanıtları alınabilir.

Prob doğru yerleştirilmediyse

Probun sıkı bir şekilde yerleştirilmemesinin birçok yolu olduğundan sonuçlar büyük bir değişkenliğe sahiptir. Genel olarak, Absorbans, 2 kHz altındaki frekanslarda alışılmadık derecede yüksek bir seviyede olacaktır ve model düzensiz olabilir.

“Doğru Yerleştirilmeyen Prob” absorbans grafiği örneği


Prob ucu tıkanmışsa

Absorbans tüm frekanslarda çok düşük olacaktır. Tıkanıklık derecesine bağlı olarak,

Absorbans az ya da çok düzensiz olabilir.

“Tıkalı Prob” absorbans grafiği örneğiReferanslar:

  • Effects of Middle-Ear Disorders on Power Reflectance Measured in Cadaveric Ear Canals, Voss, Susan E., Merchant, Gabrielle R.,Horton, Nicholas J., Ear & Hearing. 33(2):195-208, March/April 2012.

  • Acoustic Immittance Measures, Basic and Advanced Practice, 2013, Lisa Hunter, Phd, FAAA, Navid Shahnaz, PhD, Aud. (C), Plural Publishing. ISBN10: 1-59756-437-0, ISBN13: 978-1-59756-437-3.

18 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör