• Erişçi Akademi

Elektrofizyoloji Ölçümlerinde İpuçları: BAYES AĞIRLIKLANDIRMA YÖNTEMİ

Bayes Ağırlıklandırması (Bayesian Weighting)

Bayes Ağırlıklandırması, ABR kaydı sırasında EEG gürültüsü olduğunda, kayıt koşullarını iyileştirmek ve klinisyene yardımcı olmak için isteğe bağlı olarak seçilebilen yararlı bir yöntemdir.


Bu yöntem Elberling ve Walhlgreen (1985) tarafından formüle ve test edilmiştir. Don ve Elberling (1994), bu ağırlıklı averajlama yöntemini geleneksel averajlama ve artifakt reddetme için farklı stratejilerle karşılaştırarak, ağırlıklı averajlamanın üstünlüğünü göstermiştir.


Geleneksel averajlamada, ayarlanan ret düzeyine göre cevaplar reddedilir ya da kabul edilir. Bayes Ağırlıklandırma yönteminde ise her tarama analiz edilir, geleneksel averajlamada olduğu gibi reddedilmez ve cevaptaki gürültü seviyesine bağlı olarak değerlendirilir. Daha az gürültülü cevaplara daha yüksek bir “puan” verilirken, daha fazla gürültülü cevaplara daha düşük “puan” verilir.

Bayes Ağırlıklandırması ne zaman ve neden kullanılır?

  • Bayes Ağırlıklandırma dalga formu cevabını değiştirmediğinden, tüm ABR kayıtlarında kullanabilir ve kayıt sırasında EEG seviyeleri değiştiğinde etkili olacaktır.

  • Tüm cevapların optimum kullanımı test süresini azaltır.

  • Hasta hareketli olmaya başlasa bile, kayıt sırasında Rezidüel Gürültü asla aniden yükselmeyeceği ve dalgaformu bozulmayacağı için daha stabil kayıt sağlar.

  • Optimum ret oranını seçme zorluğu azalır, çünkü gürültü kaydı bozmayacağından daha yüksek ret oranı kullanılabilir.


Aşağıda, hasta kaynaklı gürültünün benzer olduğu iki kayıt örneği görüyorsunuz.


Bayes Ağırlıklandırmanın kapalı olduğu yani geleneksel averajlamanın yapıldığı ilk örnekte, hastanın fiziksel olarak hareket etmeye başladığı noktadan itibaren Rezidüel Gürültü yükselmeye başlıyor. Gürültü nedeniyle test süresi uzun ve 4000 uyaran sayısıyla Rezidüel Gürültü hala 82.9nV. Bu değer kabul edilemez düzeyde ve Rezidüel Gürültü istenilen seviyeye gelene kadar test uzatılmalı.


İkinci örnekte benzer gürültü koşulları var, hasta aynı yerde hareketleniyor ancak Bayes Ağırlıklandırması açık. Hastanın hareketlendiği bölümde Rezidüel Gürültü artmıyor ve kaydın sonunda 4000 uyaran sayısıyla Rezidüel Gürültü düzeyi 36.56nV ‘a düşüyor ve objektif kalite parametrelerine daha kısa sürede ulaşılabiliyor.

Hasta kaynaklı gürültünün benzer olduğu iki kayıt örneğiBayes Ağırlıklandırması ne zaman uygulanmayabilir?

Hastanın kayıt sırasında dalgalanan bir EEG'si yoksa:

Bayes Ağırlıklandırması, gürültülü cevapları daha az, gürültünün az olduğu cevapları daha fazla dikkate alır. Hastanın sakin, tüm cevapların aynı olduğu bir durumda, cevaplar eşit olarak ağırlıklandırılacaktır. Bu normal averajlama ile aynıdır. Dolayısıyla Bayes Ağırlıklandırmanın açık veya kapalı olması arasında kayıtlarda fark yoktur.


Çok zorlu bir ret seviyesi ayarlanırsa:

Bu durumda, tüm gürültülü cevaplar Bayes ve Bayes olmayan kayıtlar için reddedilir. Sadece en sessiz cevaplar kabul edilir ve bu durum neredeyse yukarıdaki gibidir. Daha yüksek ret kriterleri ile (örneğin 80nV), gürültülü cevapların averajlanmasının katkılarından faydalanırsınız, daha az zamanda istenen Rezidüel Gürültü seviyesine ulaşırsınız.


Düşük bir Rezidüel Gürültü seviyesi elde etmek için yeterince uzun kayıt yaparsanız:

Eğer iki dalga formunun her birinin 40nV Rezidüel Gürültüsü varsa, eşit derecede temiz görünecektir. Buna ulaşmak için 1.000 veya 10.000 uyaran kullanmanız veya ne tür bir ağırlıklandırma yöntemi kullandığınız önemli değildir. Hasta seans sırasında dalgalanan EEG'ye sahipse, Bayes Ağırlıklandırma sizi bu sonuca daha hızlı götürür. Ayrıca buradaki örnekteki 1.000 veya 10.000 uyaranla elde 40nV Rezidüel Gürültülü iki cevabın dalga morfolojisi, Rezidüel Gürültünün frekans dağılımına bağlı olarak küçük farklılıklar gösterebilir. Rezidüel Gürültünün daha fazla yüksek frekans ve daha az alçak frekans içermesi göze daha hoş görünebilir. Bu nedenle, hastayı olabildiğince sakin tutmak tavsiye edilir.


Referanslar:

  • Elberling, C. & Wahlgreen (1985). Estimation of auditory brainstem response, ABR, by means of Bayesian interference. Scand. Audiol (14) 89-96.

52 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör