• Erişçi Akademi

DESİBEL (dB) TEMEL BİLGİLER

Güncelleme tarihi: 22 Oca 2021

Desibel (dB) nedir?

Desibel adını telefonun mucidi Alexander Graham Bell'den almıştır. Desibel (bir Bel'in onda biridir) aslında bir mil telefon kablosu boyunca iletilen bir sinyalin zayıflamasından türetilmiştir.


Desibel başlangıçtan itibaren odyoloji ile bağlantılıdır, çünkü bu ortalama dinleyici tarafından algılanabilecek en küçük sinyal değişikliği miktarı olarak kabul edilmiştir.


Desibel sonekleri

Odyolojide, dB birimine birçok farklı sonek eklenir. En yaygın kullanılan dB SPL ve dB HL'dir.Ses Basınç Seviyesi (Sound Pressure Level - SPL)

dB SPL, 20μPa'ya (mikropaskal) göre ölçülen basınçtır. Bu 20μPa referansı, bir grup normal işiten bireylerin tespit edebildiği en düşük ses basıncı seviyesidir.


dB SPL, mutlak ve frekanstan bağımsız bir birimdir. İşitme testi cihazlarındaki sinyallerin kalibrasyonunda sıklıkla kullanılan birimdir. Akustikte ses şiddetini tanımlamak için kullanılan diğer tüm sonekler SPL değerinden hesaplanır.


İşitme Seviyesi (Hearing Level- HL)

dB HL, bir kişinin işitme yeteneğini ifade etmek için kullanılır ve işitme kaybının derecesi ile ilgili bilgi verir. İşitme seviyeleri, farklı frekanslarda saf-ses uyaranlarla ölçülür ve bireyin işitme seviyesi, seçilen frekansa bağlı olarak değişir.


0 dB HL, normal işitme olarak tanımlanır. Bir kişinin 1kHz'de 60 dB HL işitme kaybı varsa, 60 dB HL'nin altında sunulan saf-ses uyaranları duyamaz.


Normalize HL (Normalized HL - nHL)

NHL ABR, ASSR gibi elektrofizyolojik testlerde kullanılan stimulusların şiddet seviyesini tanımlar ve normal işiten bireylerde davranışsal eşik değerlerine referansını gösterir.


nHL değerini hesaplamak için SPL değerinin üzerine eklenen bir düzeltme faktörü kullanıyoruz.

395 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör