• Erişçi Akademi

ABR yorumu için OBJEKTİF Ölçümler FMP

Güncelleme tarihi: 18 Oca 2021

FMP nedir?

FMP, ABR kaydının baştan sona birden çok noktada istatistiksel F değeri hesaplamasıdır (F = Sinyal hesaplamasında kullanılan matematiksel bir fonksiyon; MP = Multiple Points). FMP kaydedilen dalganın kalitesini gösterir. FMP değeri test sırasında hesaplanır ve görüntülenir ve testten sonra da toplanan eğriler için görüntülenir.


Interacoustics Eclipse EP25 klinik ABR cihazı FMP grafiği


FMP nasıl hesaplanır?

FMP, ABR Cevap Güvenilirliğini sağlamak için cevap amplitüdünü Rezidüel Gürültüyle karşılaştırma ilkesiyle çalışır. Analiz, ABR kaydını 10 ms aralığında değerlendirir. ABR yazılımı, averajlanmış ABR dalga formunun sinyal/gürültü oranını (SNR) hesaplar.


Cevap Güvenilirliği, Elberling ve Don (1984 ve 2006) ve Don ve Elberling (1994 ve 1996) tarafından ayrıntılı olarak açıklanan ilkelere dayanır. ABR kaydı sırasında, FMP (~ SNR2)'nin gerçek değeri ve uyaran tarama sayısı ile Cevap Güvenilirliğinin nasıl geliştiğini gösteren bir grafikle görüntülenir. Bir cevap durumunda, daha düşük gürültü veya daha büyük cevap amplitüdü FMP'yi yükseltir (FMP eğrisi gürültü eğrisinin üzerine çıkar). Cevap yoksa, cevap amplitüdü artık gürültünün üzerine çıkmayacak ve FMP düşük kalacaktır.

Cevap Güvenilirliği, cevabı doğru belirlemenin istatistiksel bir güvenidir ve varsayılan olarak %99’a (FMP 3:1) ayarlanmıştır. Sol taraftaki çubuk görünümünde gösterilir.

FMP ve Cevap Güvenilirliği arasındaki ilişki

  • Cevap Güvenilirliği %99,0 = FMP 3.10 “Cevabın” sadece gürültü olma olasılığı yalnızca %1'dir.

  • Cevap Güvenilirliği %97,5 = FMP 2.65 “Cevabın” sadece gürültü olma olasılığı yalnızca %2,5'tir.

  • Cevap Güvenilirliği %95,0 = FMP 2.25 “Cevabın” sadece gürültü olma olasılığı sadece %5'tir.

Önemli Not – Bebeklerde ABR Testi için BSA 2019 önerisi

  • Yüksek FMP değerleri, dalgaformları bir ABR cevabının klasik özelliklerini ve morfolojisini içeriyorsa kabul edilmelidir.

  • Düşük FMP değerleri, Cevap Yok (RA- Response Absent) belirlemek için kullanılamaz.

  • Uyaran artifakt FMP penceresine yakınsa veya dalgaformunda başka bir artifakt varsa FMP sonucu kullanılmamalıdır.

  • Interacoustics Eclipse (yazılım versiyonu 4.4.2 veya üzeri) için Net Cevap (CR – Clear Response) FMP değeri 7’dir.

Referanslar:

  • Don, M. & Elberling, C. (1996). Use of quantitative measures of auditory brain-stem response peak amplitude and residual background noise in the decision to stop averaging. J. Acoust. Soc. Am., 99(1).

  • Elberling, C. & Don, M. (1984). Quality Estimation of averaged auditory brainstem responses. Scand Audiol., (13) 187-197.

  • British Society of Audiology, Recommended Procedure Auditory Brainstem Response (ABR) Testing in Babies, February 2019

171 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör